© Medicínské Centrum Praha, 2021
Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin
Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin
Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin
Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin
Kvalita spermií může klesat s každým rokem, proto je vhodné co nejdříve uvažovat o preventivním vyšetření a uložení spermií (kryoprezervaci) pro pozdější reprodukci.
Nadbytečný stres snižuje hladinu testosteronu a to má přímý vliv na kvalitu spermií (zvláště jejich počet).
V jídelníčku určitě nesmí chybět čerstvá zelenina a ovoce, libové maso, luštěniny a celozrnné výrobky a zvláště vitamíny a minerální látky (Se, Zn, Ca, Mg).
Toxiny z prostředí významně přispívají k poklesu parametrů spermií, mezi které patří zvláště koncentrace a motilita spermií; látky obsažené v plastech (BPA a ftaláty) mají negativní vliv na produkci spermií (dále: pesticidy, fluorované látky, estrogeny, polychlorované bifenyly, endokrinní disruptory, těžké kovy).
Zvláště antibiotika, antidepresiva a léky na vysoký krevní tlak mají prokázaný negativní vliv na kvalitu spermií.
Zvýšená pohybová aktivita byla významně spojena s elevací počtu a koncentrací spermií v ejakulátu; přiměřená fyzická aktivita prospívá také ke tvorbě testosteronu.
Nadváha zvyšuje hladinu ženských hormonů a snižuje hladinu testosteronu, který je nezbytný pro tvorbu spermií, čímž oslabuje plodnost.
Je třeba omezit pobyt v teplé vodě, nepoužívat vyhřívaná sedadla, nosit volné oblečení, omezit saunování, nepokládat si laptop na klín, protože příliš vysoká teplota poškozuje tvorbu spermií; teplota varlat by měla být pro správné fungování o 2-4 °C nižší než teplota těla.
Kvalitu spermií snižuje také užívání alkoholu, drog a časté kouření; častá konzumace kofeinu či taurinu kvalitě spermií také neprospívá.
Od puberty se spermie ve varleti tvoří neustále a je potřeba uvolňovat místo pro nově vznikající spermie a zajistit tak kontinuální proces vývoje a dozrávání spermií.
V případě špatného výsledku spermiogramu je dobré upravit životosprávu dle výše popsaných bodů a vyšetření ejakulátu po zhruba třech měsících opakovat (doba potřebná pro obnovení/vývoj spermií).
Pro hodnocení funkce spermií existuje celá řada metod. Mezi základní patří vyšetření spermiogramu, které je dobré doplnit o imunologické testy používající specifické protilátky proti spermiím, které mohou způsobovat neplodnost muže nebo bránit oplodnění. Dále se provádí biochemické, genetické a mikrobiologické testy, případně doplněné o vyšetření fragmentace DNA.