Služby
Medicínské centrum Praha
Mužská neplodnost

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Rady pro muže před početím

S příchodem jara se páry často odhodlají k založení rodiny. Obvykle však k početí přistupují spontánně a více informací si zjišťují až ve chvíli, kdy se ženě nedaří otěhotnět. Pokud plánujete miminko nebo se o něj již dokonce snažíte a delší dobu se nedaří, je na čase zajímat se o možné příčiny. Na samotnou plodnost působí mnoho faktorů.

Výčet těchto faktorů je relativně dlouhý. Zárodečné tkáně ve varlatech dokážou poškodit chemicky toxické látky, radiace, úrazy nebo třeba záněty varlat. Kdysi jsme se setkávali s poruchami mužské plodnosti, které způsobily některé chemikálie používané hojně v zemědělství. Také v profesích, kde na muže působí sálavé teplo, dochází někdy k jejímu poškození. Negativně působí na mužskou plodnost také přílišná konzumace alkoholu a užívání některých nelegálních drog.

Důležitým faktorem je věk muže. Kvalita ejakulátu se v posledních letech zhoršuje, což je dáno pravděpodobně tím, že muži dnes zakládají rodinu ve stále pozdějším věku. Věk je kumulativní faktor, což znamená, že během let se zvyšuje šance, že se daný muž začne léčit s vysokým tlakem a dalšími nemocemi, taktéž vlivy vnějšího prostředí, kouření a dalších závislostí se zvyšují. I zdravému muži se s věkem kvalita spermií snižuje, ale jen velmi mírně. Zdravý muž je schopen počít dítě i po sedmdesátce. Ovšem ti, u kterých se vyskytne mnoho negativních faktorů, ztrácejí tuto schopnost už po třicítce.

Další riziko představuje v současné době užívání anabolik. Přípravky, které je obsahují, neberou jen kulturisté, kteří se snaží co nejrychleji zvětšit objem svých svalů, ale i spousta mužů, kteří chodí do různých posiloven nebo fitness center. Nevýhodou anabolických hormonů je to, že tlumí sekreci gonadotropinů z hypofýzy, tedy podvěsku mozkového. Mohou tak podstatně přibrzdit tvorbu spermií. Tento efekt trvá někdy i několik měsíců poté, co muži přestali brát zmíněné přípravky.

Spermie reagují velmi citlivě na znečištěné životní prostředí. Tedy třeba na přítomnost těžkých kovů a na chemické látky v potravě. Nepříznivě ovlivňují jejich tvorbu a kondici i stresy. Rizikové je rovněž sedavé zaměstnání, nošení nevhodného oblečení a přehřívání varlat, například v sedačce za volantem auta, což je častý problém řidičů z povolání, zejména v teplejších měsících.

Nebezpečné záněty varlat dokáže vyvolat virus příušnic. Ty mohou vypadat jako zdánlivě banální infekční choroba, ale v tomto případě jí rozhodně nejsou. Na plodnost může mít negativní vliv i varikokéla, tedy křečové žíly nad varlaty. Tuto poruchu většinou zlepší operace.

Mužskou plodnost dokážou poškodit i určité léky a léčebné výkony. A zdaleka nejde jen o hormonální prostředky. Nepříznivý efekt na spermiogram mužů mohou mít třeba některé léky na vysoký krevní tlak nebo na žaludeční vředy. Tady často stačí jejich výměna za léky, které tento efekt nemají.

Riziko představuje i onkologická protinádorová léčba. Pohlavní buňky, které se stále množí ve varlatech, na ni reagují stejně citlivě jako tkáň zhoubných nádorů. Dobrou zprávou je, že u protinádorových medikamentů se plodnost muže většinou po nějaké době znovu znormalizuje. Pokud však lékaři museli ozařovat postižené místo a ozařování se nevyhnulo varlatům, bývá neplodnost obvykle trvalá.

A naopak, určitě neuděláte chybu, když dohlédnete na svou životosprávu.  Strava bohatá na vitamíny A, C, E a D a minerály hořčík, vápník a zinek (tučné ryby, libové hovězí a vepřové maso, luštěniny, zakysané mléčné výrobky, ovoce a zelenina) podpoří plodnost a zvýší hladinu testosteronu v těle.

Kromě těchto negativních vlivů, které se dají z valné části ovlivnit, existují také vlivy vrozené a geneticky podmíněné. Ale i s nimi se moderní medicína umí někdy vypořádat. Pro muže, které porucha plodnosti překvapila v pokročilejším věku, bude myslím dobrou zprávou to, že dnešní reprodukční medicína, kterou praktikují v centrech asistované reprodukce, dovede často pomoci i párům, kterým lékaři ještě před několika desítkami let pomoci nedokázali.

O mužské neplodnosti

Příčiny​

Proč ztrácejí spermie vitalitu?​

Prevence​

Jak udržím své spermie déle zdravé?​

Léčba​

Existuje řešení mého problému?​

Jak vám můžeme pomoci

Medicínské centrum Praha nabízí komplexní a diskrétní přístup pro otázky týkající se plodnosti a kvality spermií, spolu s moderními metodami vyšetření a případně i následného zmrazení. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Vyšetření spermií​

Pro zjištění základních informací o kvalitě vašich spermií se používá vyšetření na spermiogramu. Vzorek se spermiemi lze díky odběrové sadě diskrétně zaslat nebo odevzdat přímo v naší laboratoři.

Konzultace​

Při včasném zachycení a odborném vyhodnocení špatné kvality spermií lze následný proces zhoršování zvrátit nebo alespoň zpomalit, ať už úpravou životosprávy či dalšími způsoby – to vše společně probereme.

Zamrazení spermií​

Zamrazení umožňuje preventivní uložení a následné bezpečné použití vašich spermií v budoucnosti. Díky diskrétnímu a kvalitnímu přístupu máte jistotu řešení pro vaše plánování rodičovství.