Mikroplasty (MP) jsou pevné plastové částice menší než 5 milimetrů, které jsou nerozpustné ve vodě a biologicky nerozložitelné. Jsou obávaným zdrojem znečištění životního prostředí. Buď se do přírody dostávají rovnou jako malé částečky uvolňované například při praní syntetického oblečení, z kosmetiky (abrazivní částice, mikroperly), nebo sjížděním pneumatik, nebo vznikají rozpadem větších kusů plastových produktů, např. plastových tašek, lahví apod.
MP zamořují ovzduší, půdy a vody. Zvířata i lidé je mohou vdechnout nebo také požít, protože pronikají do potravního řetězce. Větší mikroplastové částice projdou tělem, ale ty menší, pod 1 µm, se mohou akumulovat v tělesných tkáních a orgánech a dostat se i do krve.
V lidském těle MP způsobují oxidační stres a zánět, které mohou vést k chronickým problémům, a být potenciálně karcinogenní. MP mohou vyvolávat například poruchy gastrointestinálního traktu, nadměrně aktivovat imunitní systém, ovlivňovat aktivitu některých enzymů nebo působit neurotoxicky.
Montano et al. (2023) poukázali na alarmující nález MP už i v mužském ejakulátu. Jakou cestou se MP mohou do spermatu dostat však zatím není jasné. Tématu se věnovali ve studii, které se zúčastnilo 10 mužů ve věku 18–35 let, žijících 10 a více let v MP silně zamořené Kampánii. V 6 z 10 zkoumaných vzorků spermatu byly nalezeny mikročástice polypropylenu, polyethylenu, polystyrenu, polyethylentereftalátu, polykarbonátu, polyvinylchloridu, polyoxymethylenu a akrylu o velikosti 2–6 μm.
Spermatogeneze probíhající ve varlatech je oddělená od krevní cirkulace. Nově vzniklé spermie putují do nadvarlete, kde se pomocí sekrečních žláz spojují se semennou plazmou. Nadvarle a semenné váčky jsou velmi náchylné k infekcím a zánětům, které zvyšují permeabilitu zdejšího endotelu. Autoři hypotetizují, že MP mohou pronikat do spermatu přes hyperpermeabilní endotel nadvarlete a semenných váčků spojený se zánětem.
Prozatím není jasné, zda mohou MP ovlivnit spermatogenezi nebo samotnou kvalitu mužských spermií. Ve studii Hou et al. (2021) se uvádí, že myši vystavené MP byly postižené záněty a jejich spermie vykazovaly abnormality.
Mgr. Kristína Šureková
Zdroje:
Gamarro EG, Costanzo V (2022): Microplastics in food commodities: A food safety review on human exposure through dietary sources. Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome.
Montano L, Giorgini E, Notarstefano V, Notari T, Ricciardi M, Piscopo M, Motta O (2023): Raman microspectroscopy evidence of microplastics in human semen. Science of The Total Environment, 901, 1–10.
Hou B, Wang F, Liu T, Wang Z (2021): Reproductive toxicity of polystyrene microplastics: In vivo experimental study on testicular toxicity in mice. Journal of Hazardous Materials, 405, 1–11.