Diabetes mellitus 1. typu (DMT1) je závažné autoimunitní onemocnění charakterizované chronickou hyperglykemií a destrukcí beta buněk pankreatických ostrůvků. Jedná se o multifaktoriální onemocnění, na jehož rozvoji se dle předpokladů podílí jak genetika, tak i vlivy prostředí. Samotný spouštěč onemocnění není znám, zvažuje se např. vliv virových infekcí či některých složek výživy. Genetická výbava predisponující jedince k DMT1 může přispívat ke vzniku také dalších autoimunitních onemocnění (např. polyglandulárního autoimunitního syndromu (mnohočetné poškození endokrinních žláz), zánětu štítné žlázy, snížené funkci nadledvin, anémie z nedostatku vitamínu B12, celiakie). Příznaky DMT1 zahrnují zvýšené močení, žíznivost a nadměrnou únavu. Dalšími doprovodnými jevy jsou např. nechutenství a hubnutí.
Studie naznačují, že hyperglykemie může ovlivňovat mužskou plodnost. Hlubší pochopení souvislostí mezi DMT1 a klinickými projevy mužské neplodnosti však zatím vázne na nedostatku souborných dat. Ojedinělý přínos v tomto směru představuje studie Delbarba et al. (2024) zaměřená na kvalitu spermií mužů s DMT1. Zapojilo se do ní 42 pacientů s DMT1 a 43 zdravých mužů ve věku kolem 37 let. Účastníci podstoupili biochemické testy zahrnující hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c), kreatininu, alaninaminotransferázy (ALT), aspartátaminotransferázy (AST), gama-glutamyltransferázy (GGT), prostatického specifického antigenu (PSA), luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FHS), celkového testosteronu (TT), estradiolu (E2) a 25-OH vitaminu D, dále pak fyzikální vyšetření, komplexní andrologické vyšetření a také analýzu a kultivaci spermatu.
Výsledky ukázaly, že pacienti s DMT1 měli v porovnání se zdravými jedinci snížený objem ejakulátu, celkový počet a celkovou/progresivní motilitu spermií. Častěji trpěli neplodností, erektilní dysfunkcí nebo fimózou. Přibližně 33 % diabetiků vykazovalo astenozoospermii, 15.4 % oligozoospermii a 12,8 % teratozoospermii. Z hlediska biochemických a hormonálních parametrů měli diabetici nedostatek vitaminu D a hodnoty LH a FSH byly mimo referenční meze. Kultivace ejakulátu prokázala pozitivitu vůči HPV. Ultrazvukové vyšetření odhalilo různé abnormality (testikulární hypotrofii, cysty v nadvarlatech, levostrannou varikokélu).
Další výzkum v oblasti léčby mužů, kteří v důsledku DMT1 trpí sexuálními dysfunkcemi a reprodukčními problémy, je nezbytný.
Mgr. Kristína Šureková
Zdroje:
Mendlová P, Koloušková S, Šumník Z, Vavřinec J (2004): Vliv výživy na riziko vzniku diabetes mellitus 1. typu. Interní medicína pro praxi, 11, 531-534.
Piťhová P (2021): Diabetik v ordinaci praktického lékaře – 1. část: Diabetes mellitus 2. typu a jeho léčba. Medicína pro praxi, 18, 104-111.
Škrha J, Šumník Z, Pelikánová T, Kvapil M, ČSD JEP (2016): Doporučený postup péče o diabetes mellitus 1. typu. Diabetologie, 19, 156-159.
Delbarba A, Anelli V, Bambini F, Buoso C, Facondo P, Gatta E, Girelli A, Cappelli C, Ferlin A (2024): Type 1 diabetes mellitus and sperm quality: A case-control study. Andrology, 2024, 1-9.