Prostatický syndrom neboli prostatitida je závažné zánětlivé onemocnění mužského urogenitálního systému. Za akutní formou prostatitidy stojí bakteriální infekce. Mezi symptomy patří bolest v pánevní oblasti, teplota, akutní bolesti v oblasti genitálií a dolní části zad, časté močení. Pokud onemocnění přetrvává déle než 3 měsíce, přechází do chronicity.
Důležité je si uvědomit, že vleklé urogenitální záněty mohou mít dopad i na reprodukční zdraví muže. Například bylo prokázáno, že chronická prostatitida nebo syndrom chronické pánevní bolesti (CPPS) mohou snižovat kvalitu spermatu co do koncentrace, motility, morfologie a životnosti spermií. O to více je proto důležité vyhledat lékaře již při vzniku těchto potíží, a co nejdříve zahájit vhodnou antibiotickou léčbu.
Ukazuje se, že chronické urogenitální záněty jsou spojené i se změnami ve složení mikrobioty. Mändar et al. (2017) zkoumali mikrobiom ejakulátu mužů ve věku kolem 33 let. Jednu skupinu tvořili pacienti s chronickou prostatitidou nebo CPPS (kategorie NIH III a IV dle klasifikace Evropské urologické asociace), kontrolní skupinu pak zdraví muži.
Analýza prokázala, že mikrobiom ejakulátu pacientů s prostatitidou byl více diverzifikovaný, s vyšším obsahem proteobakterií zahrnujících známé patogeny urogenitálního traktu, zatímco v kontrolní skupině byly početnější aktinobakterie. V mikrobiomu pacientů se hojně vyskytovaly například nežádoucí Gardnerella vaginalis, která vyvolává zánět močové trubice, nebo patogenní korynebakterie (Corynebacterium seminale nebo Corynebacterium urealyticum způsobující močové infekce). Přítomné byly ale také prospěšné, běžně se vyskytující druhy jako Lactobacillus iners nebo Lactobacillus crispatus, který pozitivně ovlivňuje koncentraci a morfologii spermií.
Zajímavostí je, že mikrobiom ejakulátu zdravých mužů obsahoval více laktobacilů, jejichž vyšší zastoupení například v gastrointestinálním traktu nebo v ženské pochvě prokazatelně chrání před šířením patogenů. Lze proto předpokládat, že laktobacily v mužském reprodukčním ústrojí sehrávají stejně pozitivní roli.
Podíl na zdravotní kondici mužského urogenitálního systému mají kromě bakterií též v mikrobiomu se vyskytující prvoci, viry nebo kvasinky. Celá tato problematika i její souvislost s prostatitidou jsou nadále předmětem výzkumu.
Autor: Mgr. Kristína Šureková
Zdroje:
Poršová M, Porš J, Kolombo I, Pabišta R (2006): Prostatický syndrom. Urologie pro praxi, 1, 24-27.
Fu W, Zhou Z, Liu S, Li Q, Yao Y, Li W, Yan L (2014): The effect of chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome (CP/CPPS) on semen parameters in human males: a systematic review and meta-analysis. PLoS One, 9, 1-10.
Mändar R, Punab M, Korrovits P, Türk S, Ausmees K, Lapp E, Preem JK, Oopkaup K, Salumets A, Truu J (2017): Seminal microbiome in men with and without prostatitis. International Journal of Urology, 24, 211-216.