O dokonalém těle s vyrýsovanými svaly sní nejeden muž. Běžným cvičením a stravou však nelze dosáhnout tak rychlých výsledků jako při užívání anabolických steroidů. To je však spojeno se zdravotními riziky. Užívání anabolik často způsobuje nadměrné zadržování vody v těle, gynekomastii (jednostranné nebo oboustranné zvětšení prsních žláz), poruchy pohybového aparátu související s nadměrnou svalovou hmotou, metabolické poruchy (především snížení tzv. „dobrého“ HDL cholesterolu a zvýšení „špatného“ LDL cholesterolu) vedoucí ke kardiovaskulárním onemocněním, poruchy endokrinního systému, akné, poškození jater, vznik nádorů. Před užíváním anabolických steroidů je třeba varovat i vzhledem k možným dopadům na mužskou plodnost.
Studie Hashimi et al. (2022) se zúčastnilo 520 mužů ve věku kolem 32 let, kteří dlouhodobě užívali anabolické steroidy a byla u nich potvrzena neplodnost. Tito muži byli sledováni pro ztrátu libida, erektilní dysfunkci, gynekomastii, nižší uspokojení při orgasmu, poruchy ejakulace, změnu velikosti varlat, nebo kombinaci všech těchto symptomů. Analýza spermatu v 79 % případů odhalila abnormální charakteristiky spermií a četnější výskyt oligospermie, azoospermie a astenozoospermie. Pacienti byli rozděleni na léčenou a kontrolní neléčenou skupinu. Léčená skupina dostávala choriový gonadotropin na podporu tvorby testosteronu Leydigovými buňkami a klomifen citrát, který blokuje estrogenový receptor. Muži trpící gynekomastií dostávali navíc letrozol a anastrozol s antiestrogenními účinky.
Při hodnocení po 12 měsících lékaři konstatovali, že oproti kontrolní skupině se u léčených pacientů rychleji upravovaly hormonální hladiny, problémy s erektilní dysfunkcí (již po 6 měsících) nebo s velikostí varlat (po 3 měsících, zatímco neléčení muži měli i po roce varlata menší). Mezi pacienty s oligozoospermií nebo astenozoospermií dosáhlo po roce léčby úspěšného oplodnění 15 % mužů, zatímco azoospermici zůstávali neplodní i po této době.
Výsledky studie potvrzují negativní dopad zneužívání anabolických steroidů na různé zdravotní aspekty. Muži trpící zdravotními poruchami v důsledku jejich užívání by se neměli zdráhat včas vyhledat lékařskou pomoc.
Autor: Mgr. Kristína Šureková
Zdroje:
Hashimi MA (2022): The deleterious effects of anabolic androgenic steroid abuse on sexual and reproductive health and comparison of recovery between treated and untreated patients: Single‐center prospective randomized study. Andrologia, 54, 1-7.
https://eshop.alfafit.cz/clanek/anabolicke-steroidy-nezadouci-ucinky-a-vedlejsi-efekt-na-zdravi/