Marihuana, látka získávaná usušením květenství samičích rostlin konopí, je známá především pro své psychotropní účinky. V některých případech má užívání rostlinného konopí i zdravotní přínos. Například může mírnit bolest, parkinsonský tremor, zlepšit kognici u pacientů s demencí či snížit úzkost a stres. V České republice bylo proto používání konopných produktů (sušené samičí květy rostliny Cannabis sativa L. nebo Cannabis indica L.) za účelem zmírnění symptomů některých onemocnění zlegalizováno, a to pouze na základě lékařského předpisu. Konopí pro léčebné použití obsahuje množství účinných složek, mezi nejvýznamnější patří Δ-9-trans-tetrahydrocannabinol (THC) a cannabidiol (CBD).
V současné době patří marihuana k celosvětově nejrozšířenějším a nejdostupnějším psychotropním drogám, ve většině zemí ilegálním. Podle Souhrnné zprávy o závislostech v České republice z roku 2022 ji u nás aktivně užívá kolem 6–10 % dospělých (cca 500–900 tisíc osob), což je alarmující číslo. Užívání marihuany je více rozšířeno mezi muži a mládeží. I příležitostné užívání může však mít nežádoucí zdravotní účinky, které se dle některých studií mohou týkat také mužské plodnosti.
Jedné ze studií (Teixeira et al. 2022), která se touto problematikou zabývala, se zúčastnilo 153 mužů ve věku 18–60 let. Byly analyzovány údaje o životním stylu účastníků (index tělesné hmotnosti (BMI) a obezita, počet let kouření, množství denně zkonzumovaného alkoholu, frekvence užívaní marihuany (1× týdně po dobu 1 roku)) a také vzorky ejakulátu (objem a pH, dále koncentrace, motilita a celkový počet spermií, integrita DNA spermií). Zjišťovaly se hladiny hormonů (luteinizační hormon (LH), folikuly stimulující hormon (FSH), celková hladina testosteronu, prolaktinu, estradiolu, sexuální hormony vázající globulin (SHBG), poměr testosteron/estradiol (T/E2)) a reaktivních forem kyslíku (ROS). Do studie nebyli zahrnuti jedinci s diagnózou kryptorchismu, neplodnosti způsobené genetickými nebo infekčními onemocněními a s rakovinou.
Základní parametry vzorků ejakulátu účastníků studie (objem, počet, koncentrace, progresivní motilita, morfologie spermií) odpovídaly ve srovnání se statistikou WHO průměru. Zvýšené hodnoty však byly zaznamenány u indexu fragmentace DNA spermií a hladin ROS. Užívání marihuany nepřímo negativně korelovalo s hladinou sérového estradiolu a pozitivně s hladinou prolaktinu, poměrem T/E2 a hladinou SHBG. Hodnoty testosteronu užíváním marihuany ovlivněny nebyly.
Negativní vliv marihuany na hladinu estradiolu vědci vysvětlují tím, že THC může ovlivňovat biosyntézu estradiolu inhibicí aktivity aromatázy. Při užívání marihuany se uvolňuje dopamin, který zase může vést k vyšší sekreci prolaktinu snižující mužskou plodnost.
Ačkoli efekt marihuany na mužskou hormonální rovnováhu není zatím zcela prozkoumán, výsledky této studie mohou být varovným upozorněním, zejména pro dospívající uživatele marihuany a páry, které se snaží o potomka.
Mgr. Kristína Šureková
Zdroje:
- Teixeira TA, Iori I, Andrade G, Saldiva PHN, Drevet JR, Costa EMF, Hallak J (2022): Marijuana is associated with a hormonal imbalance among several habits related to male infertility: a retrospective study. Frontiers in Reproductive Health, 4, 1-10.
- Ashton CH (2001): Pharmacology and effects of cannabis: a brief review. British Journal of Psychiatry, 178, 101-106.
- Babayeva M, Assefa H, Basu P, Chumki S, Loewy Z (2016): Marijuana compounds: a nonconventional approach to Parkinson´s disease therapy. Parkinson´s Disease, 2016, 1-19.
- Kim SH, Yang JW, Kim KH, Kim JU, Yook TH (2019): A review on studies of marijuana for Alzheimer´s disease – focusing on CBD, THC. Journal of Pharmacopuncture, 22, 225-230.
- Cuttler C, Spradlin A, McLaughlin RJ (2018): A naturalistic examination of the perceived effects of cannabis on negative affect. Journal of Affective Disordes, 235, 198-205.
- Chomynová P, Grohmannová K, Dvořáková Z, Orlíková B, Rous Z, Černíková T (2023): Souhrnná zpráva o závislostech v České republice 2022. Úřad Vlády České republiky. Dostupné z: https://www.drogy-info.cz/data/obj_files/33854/1198/Souhrnna_zprava_o_zavislostech_v_CR_2022_fin.pdf