COVID-19 způsobuje rozsáhlé škody na zdraví lidí všech věkových skupin. V souvislosti s tímto onemocněním se zkoumá i léčebný efekt zinku vzhledem k jeho již dříve prokázaným účinkům v boji proti oxidačnímu poškození tkání a virovým infekcím. COVID-19 zásoby zinku v organismu vyčerpává, což může mít vliv i na snížení plodnosti. V rámci studie publikované v časopise Reproductive Sciences vědci přezkoumali patofyziologii COVID-19, zejména ve vztahu k reprodukční funkci.
Zinek se v těle podílí na aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin a účastní se tvorby inzulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin. Významný je jeho vztah k samotné reprodukci, který popsali vědci z Wayne State University.
Pro správnou funkci mužské i ženské reprodukce je zinek základním a nezbytným prvkem. Jeho dostatečné množství v těle může zabránit mitochondriálnímu poškození mladých vajíček a spermií. Při oplodnění se účastní reakce zony pellucidy (ochranný obal vajíčka), která blokuje polyspermii. Zinek je také důležitý regulátor meiózy v oocytu a je klíčový pro vytváření kvalitních blastocyst. Také se účastní stabilizace membrány, kapacitace a akrozomální reakce spermie. Nedostatek zinku může být spojen s teratogenezí a omezením nitroděložního růstu během těhotenství.
Výzkumníci zjistili, že vyčerpání tělesných zásob zinku v souvislosti s COVID-19 doprovázející cytokinovou bouří (nadměrná reakce imunitního systému, která způsobuje zánět, poškození tkání a možné selhání orgánů) může způsobit poškození mitochondrií a akumulaci reaktivních forem kyslíku u nezralých vajíček a spermií. Tento výsledek by mohl zabránit početí.
Vědci doporučují suplementaci zinku až do maximální výše 50 mg za den pro všechny dospělé osoby preventivně pro posílení imunity, tak i v průběhu onemocnění COVID-19. Zinek má příznivé účinky jako antioxidační a protizánětlivé činidlo a může zabránit nebo zmírnit možné poškození vajíček a spermií, které je výsledkem imunitní reakce těla na virus. Užívání zinku by mohlo zlepšit kvalitu embrya a potenciálně zmírnit některé komplikace v těhotenství.
Samotný zinek však nemusí stačit pro zvrácení procesu rozsáhlého poškození buněk. Pokud je podáván infikovaným osobám ještě před cytokinovou bouří, může pomoci při zlepšování progrese onemocnění v mírných a počátečních fázích.
Ing. Petra Černá
Zdroj:
Sethuram R, Bai D, Abu-Soud HM (2021): Potential role of zinc in the COVID-19 disease process and its probable impact on reproduction. Reproductive Sciences. doi: 10.1007/s43032-020-00400-6.