Letošní léto nám přineslo krásné počasí a tropické teploty, na které nejsme v naší zeměpisné šířce zrovna zvyklí. Pokud tropické léto chceme přežít ve zdraví, musíme ve většině případů přizpůsobit vysokým teplotám také svůj životní styl.
Ale nepřehříváme se pouze my. Bohužel mnoho mužů takové soukromé globální oteplování způsobuje každý den, i v mrazivém počasí, svým spermiím. A často ani životním stylem k jejich zdraví nepřispívají. Způsob života, stravování, každodenní návyky, to vše zásadním způsobem ovlivňuje právě i tak malé, ale důležité buňky, jako jsou spermie.
Kvalita spermií stále klesá. Vliv na ni má náš dnešní životní styl, tedy zda muži kouří, pijí alkohol, zda mají stresující a sedavé zaměstnání, zda se zdravě stravují a sportují. Vliv má samozřejmě také míra znečistění prostředí, ve kterém žijeme. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií než muži v padesátých letech minulého století! Takže pokud muži chtějí zvýšit svou šanci stát se otcem, mají nejvyšší čas o sebe začít pečovat. A jak na to?
Dbát na teplotu. Když máme parné léto, začněme rovnou teplotou, která má také vliv na vývoj spermií. Optimální teplota pro zrání spermií je o pár stupňů nižší než teplota tělesná. Právě proto jsou mužská varlata uložena v šourku, mimo tělní dutinu. Muži by se tedy měli vyhnout aktivitám, které teplotu varlat mohou zvyšovat. Jako příklad můžeme uvést nošení těsného prádla a kalhot, horké koupele či přílišné saunování.
Přestat kouřit. „Toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a snižuje tedy přítok krve do varlat a topořivých těles, mají za důsledek, že kuřáci mívají méně spermií,“ říká Mgr. Lucie Weiss, specialistka na výživu v projektu Zdravá spermie Medicínského centra Praha a dodává: „Jejich spermie jsou navíc často méně pohyblivé a odlišně tvarované. To znamená, že často nemají sílu na to, aby se propracovaly k vajíčku, porušily jeho membránu a pronikly do něj.“
I když se v letním horku s kamarády příjemně posedává v letních zahrádkách a griluje, je vhodné omezit konzumaci alkoholu. „Ti, kdo více holdují alkoholu, mají nižší hladinu testosteronu, hormonu důležitého pro tvorbu spermií. Proto i oni mají menší počet spermií, které jsou často i méně kvalitní,“ vysvětluje Lucie Weiss.
Naučit se odpočívat. Nižší hladinu testosteronu způsobuje i stres, hlavně ten dlouhodobý. Muži, kteří mají psychicky náročné povolání a jsou celý týden pod velkým tlakem, by alespoň o víkendu a dovolených měli dělat vše proto, aby si duševně odpočinuli. Prostě vypnout telefon, jít na procházku do přírody, dát si lehkou večeři a před spaním si zacvičit jógu.
Žít zdravě a sportovat s rozumem. Platí úměra, že čím více podkožního a vnitřního tuku, tím méně testosteronu a tím vyšší riziko neplodnosti. Negativní vliv na tvorbu spermií může mít sedavé zaměstnání ale bohužel i sport, například častá jízda na kole. A pokud rádi posilujete, myslete na to, jak často používáte různé potravinové doplňky, které jsou určené například pro kulturisty. Jejich příliš časté využívání nedělá vašim spermiím vůbec dobře. Tyto doplňky mohou obsahovat mužské pohlavní hormony, např. testosteron, které dokáží vývoji spermií úplně zabránit.
A samozřejmě je dobré být v obraze. „Je velmi důležité, aby se muži zajímali o stav svých spermií co nejdříve. S přibývajícím věkem totiž kvalita spermií klesá,“ říká MUDr. Silvie Růžičková specialistka na genetiku a reprodukční medicínu z Medicínského centra Praha a vysvětluje: „Čím dřív zachytíme špatný nález, tím dřív můžeme proces zhoršování kvality spermií zvrátit, nebo se můžeme pokusit tento proces alespoň zpomalit.“
Existuje několik druhů spermiogramu, a který si vyberete záleží na tom, co chcete zjistit. Pokud se chcete zatím jen informovat, jak na tom vaše spermie jsou, stačí vám standardní spermiogram. „Standardní spermiogram poskytuje základní informace a vy zjistíte, zda můžete zůstat klidní, nebo zda bude potřeba podniknout další kroky,“ říká MUDr. Růžičková a doplňuje: „Neodhalíme z něj ale případné infekce, které mohou výrazným způsobem zhoršit kvalitu spermií. Pokud patříte mezi vážné zájemce o rodičovství, doporučuji komplexní vyšetření, které obsahuje jak mikrobiologické vyšetření, tak vyšetření spermií na průtokovém cytometru. Díky tomuto přístroji jsme schopni analyzovat několik desítek tisíc spermií najednou a tím získat velmi detailní informace o jejich celkovém stavu.“
Jak dlouho si na výsledky počkáte? Základní spermiogram ukáže výsledky do pár dnů, detailní analýza trvá týden. Pokud vyšetření odhalí jakékoliv komplikace, může vám ušetřit mnoho času a zklamání. Výsledky je vždy vhodné konzultovat s odborníky, kteří poradí ideální postup.
Desatero pro zdravé spermie
- Nepřehřívejte a nepodchlazujte varlata. Jejich teplota by měla být pro správné fungování o několik stupňů nižší než teplota těla.
- Zvolte vhodné spodní prádlo. Příliš upnuté prádlo může zamezit správnému vytváření spermií.
- Saunujte se s rozmyslem, nadměrné saunování poškozuje tvorbu spermií. Pozor také na horké koupele, které zabíjí spermie ve varlatech. Když už musíte, zvolte horkou páru.
- Stravujte se zdravě. Zařaďte do jídelníčku zeleninu, ovoce, dietní maso, luštěniny a celozrnné výrobky. Vynechejte alkohol, agresivní koření a nekuřte.
- Dávejte pozor na nadváhu. Obezita zvyšuje hladinu ženských hormonů, čímž oslabuje plodnost.
- Pozor na podpůrné látky. Kvalitu spermií snižuje také kofein, taurin nebo drogy.
- Hýbejte se. Přiměřená fyzická aktivita prospívá tvorbě testosteronu.
- Nestresujte se, dávejte pozor na nadměrné užívání antibiotik a vystavování se toxickým látkám.
- Souložte a masturbujte co nejčastěji. Odumřelé spermie se nebudou zdržovat ve varlatech a budou se tvořit nové.
- V případě špatného výsledku je dobré upravit životosprávu a vyšetření po zhruba třech měsících opakovat.