Nejenom samotné cigarety a alkohol, ale také strava a váš celkový životní styl se velkou měrou odrážejí v kvalitě spermií. Znečištěné prostředí toxickými látkami, kouření, alkohol, stres, nezdravé stravování a sedavý způsob života stojí za stále se zhoršující kvalitou spermatu.
Muži, kteří chtějí zlepšit stav svých spermií, by se měli vyvarovat kouření. Toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a snižuje tedy přítok krve do varlat a topořivých těles, mají za důsledek, že kuřáci mívají méně spermií. Jejich spermie jsou navíc často méně pohyblivé a odlišně tvarované. Počet spermií v ejakulátu je také negativně ovlivněn alkoholem. Konzumenti alkoholu mají nižší hladinu testosteronu (hormonu důležitého pro tvorbu spermií) a jejich spermie jsou méně pohyblivé.Nižší hladiny testosteronu způsobuje i stres, hlavně ten dlouhodobý. Muži, kteří mají psychicky náročné povolání a jsou celý týden pod velkým tlakem, by alespoň o víkendu a dovolených měli dělat vše proto, aby si mysl odpočala (zkusit vypnout pracovní telefon, jít na procházku do přírody, dát si lehkou večeři a před spaním si zacvičit jógu).
Dalším faktorem, který má vliv na hladinu testosteronu, je tloušťka, resp. množství tělesného tuku. Čím více tuku (podkožního i útrobního), tím méně testosteronu a tím pádem vyšší riziko neplodnosti.
Na správný vývoj spermií má také vliv teplota. Optimální teplota pro zrání spermií je o pár stupňů (o 3-4 °C) nižší než teplota tělesná. Právě proto jsou mužská varlata uložena v šourku, mimo tělní dutinu. Muži by se tedy měli vyvarovat aktivit, které teplotu varlat mohou nějakým způsobem zvyšovat, jako je například nošení těsného prádla a kalhot, horkých koupelí, saunování a také přílišného sezení (negativní vliv na tvorbu spermií může mít i častá jízda na kole).